Typy płytek ceramicznych

Materiały ceramiczne znajdują w naszych domach wiele funkcji: od wyłożenia podłogi w kuchniach po ekskluzywne tarasy i elewacje zewnętrzne. W zależności od docelowej funkcji fabrykanci wypalają wiele typów płytek ceramicznych. Remonty łazienek, kuchni, elewacji i posadzek zwykle wymagają zastosowania właśnie tego typu materiałów. Rozmaitość form również jest ogromna. Pokrótce przedstawię najpopularniejsze z nich.

 

Glazurę układamy przeważnie na ścianach pomieszczeń z instalacją sanitarną. Jej zadaniem jest ochronić tynki przed wilgocią. Zaletą tego rodzaju płytek jest ich wielka różnorodność wzorów i barw. Ich wadą natomiast mała elastyczność i brak możliwości stosowania na zewnątrz budynku.

 

Terakota to płytki kamionkowe stosowane najczęściej wewnątrz budynków, jako materiał do wykładania posadzki. Są dość odporne na pękanie. Występują w formie błyszczącej lub matowej.

 

Gres głównie stosujemy, jako materiał na posadzki zewnętrzne np. tarasy, schody. Gres posiada sporą wytrzymałość na warunki pogodowe. Płytki gresowe są mrozoodporne i wytrzymałe na działanie wielu środków chemicznych. Stąd również ich zastosowanie do wykładania posadzek w zakładach przemysłowych.

 

Klinkier podobnie jak gres jest bardzo wytrzymały na warunki zewnętrzne takie jak niskie temperatury i namakanie, dlatego znajdują przeważnie zastosowanie zewnętrzne. Klinkier występuje w formie szkliwionej lub nieszkliwionej.

This entry was posted in BIOSSAM and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.