Płytki ceramiczne i ich typy

Materiały ceramiczne spełniają w naszych domach wiele zastosowań: od wyłożenia podłogi w kuchni po wyrafinowane tarasy i elewacje na zewnątrz domu. W zależności od docelowej funkcji fabrykanci wypalają wiele typów płytek ceramicznych. Remonty kuchni, elewacji, łazienek i posadzek zwykle wymagają zastosowania właśnie tego typu materiałów. Rozmaitość wzorów również jest ogromna. Pokrótce przedstawię najpopularniejsze z nich.

 

Glazurę układamy przeważnie na ścianach łazienek oraz kuchni. Głównym zadaniem glazury jest ochronić tynki przed wilgocią. Atutem tego rodzaju płytek ceramicznych jest ich wielka różnorodność wzorów i barw. Ich wadą jest natomiast wysoka kruchość i brak możliwości stosowania na zewnątrz budynku.

 

Terakota to płytki kamionkowe stosowane przeważnie wewnątrz domów, jako budulec do wykładania podłogi. Są dość odporne na pękanie. Występują w formie matowej, półmatowej, błyszczącej i pokrytej szkliwem.

 

Gres przeważnie stosujemy, jako materiał na posadzki zewnętrzne np. tarasy, schody. Gres posiada dużą wytrzymałość na warunki pogodowe. Płytki gresowe są mrozoodporne i wytrzymałe na działanie wielu środków chemicznych. Stąd również ich zastosowanie do wykładania posadzek w zakładach przemysłowych.

 

Klinkier podobnie jak poprzednio omówiony materiał jest wytrzymały na warunki meteorologiczne takie jak chłód i namakanie, dlatego znajdują przeważnie zastosowanie zewnętrzne. Klinkier możemy spotkać w formie szkliwionej lub nieszkliwionej.

This entry was posted in BIOSSAM and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.