Najbardziej docenianą polską lekturą szkolną jest epopeja Pan Tadeusz Mickiewicza. Wieszcz stworzył swą epopeję gdy był za granicą, gdy Polska pozostawała pod zaborami. Starał się utrwalić odchodzący świat szlacheckich dworków i jego specyfikę.
Pan Tadeusz jako epopeja przedstawia znaczny przekrój ówczesnego społeczeństwa. Pokazuje życie i tradycje obowiązujące na Litwie. Prócz podstawowego wątku – to jest zdarzeń odbywających się w dworku szlacheckim po przyjeździe młodzieńca, mamy szansę w niej odnaleźć takie tematy jak losy Jacka Soplicy, charakterystykę warstwy szlacheckiej, wypadki miłosne czy przedstawienia zajazdu. Kluczowym problemem książki jest spór o dobra miedzy dwoma ważnymi klanami. Fabułę uzupełniają niepowtarzalne opisy natury, a spomiędzy nich te poświęcone: sadowi.
Na uwagę zasługuje niesłychanie bogaty język, jakim została napisana pozycja. Na prawie każdej stronicy odnajdziemy liczne opisy i porównania. Czytelnika zachwycić może wyjątkowa dbałość o piękno języka polskiego.
Pan Tadeusz to także ważne źródło historyczne przedstawiające światopogląd szlachty z odchodzących w niepamięć. Także ze względu na to musi być bliskie każdemu miłośnikowi ojczystej literatury, jak również członkom innych narodów pragnących poznać naszą przeszłość.