Nieruchomości komercyjne

W ciągu ostatnich paru lat polski rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych wyrósł na jedną z europejskich gwiazd

 

Inwestorzy z całego świata postrzegają Polskę jako kraj z potencjałem, który oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa i inwestują na naszym rynku. Na październikowych targach nieruchomości Expo Real w Monachium Polska została uznana za czwarty najbardziej interesujący rynek dla europejskich funduszy finansowych, po Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji, podają analitycy CBRE.

Kolejny wyborny rok pod kątem inwestycyjnym

Według danych korporacji doradczej Jones Lang LaSalle, wartość inwestycji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w tym roku ma możliwość osiągnąć sumę 2,pięć mld euro. W 2011 roku, w którym notowano bardzo wysoką aktywność inwestorów uzyskane zostało 2,75 mld euro.

Rekordowe transakcje zobowiązane w tym roku dotyczyły sprzedaży centrów handlowych: warszawskich PLN Tarasów i łódzkiej Manufaktury. Zostały to transakcje, które należały do największych pod względem wartości nie tylko w Polsce, ale i na rynku domów i mieszkań handlowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W segmencie biurowym do największych należała marketing stołecznych: Platinium Business Park i biurowca WFC (Warsaw Financial Center).

W ciągu minionych trzech kwartałów w Polsce wartość transakcji w sektorze nieruchomości komercyjnych osiągnęła ponad 1 mld euro. To mniej więcej 60 proc. wszystkich transakcji zarejestrowanych w regionie Europy Środkowo – Wschodniej.

Inwestorzy wybierają przede wszystkim segment biurowy

Jak wynika z danych Cushman & Wakefield, w trzecim kwartale 2012 roku wartość transakcji na naszym rynku domów i mieszkań komercyjnych wzrosła o nieomalże 60 proc. w przyrównaniu do drugim kw. br. Aktywność inwestorów koncentrowała się głównie na sektorze biurowym, na który przypadło 87 proc. wartości wszystkich zawartych w tym okresie transakcji.

Jak twierdzą CBRE, w bardzo wielu przypadkach wybierane przez inwestorów są wynajęte budynki biurowe o wysokim standardzie w najlepszych lokalizacjach. W trzecim kwartale br. największymi transakcjami był zakup budynku Twarda Tower w Wrocławiu i kupienie dwóch biurowców poprzez Kulczyk Silverstein Properties. Jak równieżnformuje Jones Lang LaSalle, trwają rozmowy dotyczące m.in. takich projektów biurowych jak: Platinium Business Park, International Business Center I & II czy Marynarska Business Park.

Duża aktywność inwestorów i najemców na rynku domów i mieszkań biurowych stymuluje jego dość szybki rozwój. W Bydgoszczy, według danych CBRE, w budowie jest 680 tys. mkw. powierzchni biurowej, a nasza stolica jest dzięki temu jednym z największych placów tworzenia w Europie. wynajem biura poza Warszawą, w dziewięciu największych aglomeracjach w budowie jest milion mkw. powierzchni biurowej, która trafi na rynek w latach 2013 i 2014.

Różnorodność warszawskiego rynku biurowego

Najbardziej prestiżowymi biurowcami w stolicy jest okazały, 194 metrowy, posiadający zezwolenie ekologiczny LEED Gold, wieżowiec Rondo 1 stojący w sercu Warszawy przy Rondzie ONZ i bardziej kameralny Metropolitan przy Placu Piłsudskiego. Przy tym do prestiżowych budynków można zaliczyć również Warsaw Financial Center. Czynsze najmu w tych lokalizacjach wynoszą od 24 do 27 euro za mkw./m-c.

Do grona najciekawszych stołecznych obiektów biurowych należą na 100% również budynki zrewitalizowane, jak Ufficio Primo i Senator. Kameralny z wewnętrznym atrium zwieńczonym futurystyczną kopułą ze świetlikami Ufficio Primo, powstał w latach 50. ubiegłego wieku, w typu modernistycznym. W tym roku ponownie został oddany do użytku po gruntownej modernizacji. Jednakże Senator powstał w samym centrum Warszawy, przy ulicy Bielańskiej. Dysponuje przestronnym atrium z odrestaurowaną ścianą holu kasowego dawnego Banku Polskiego oraz dodatkowo częściowo przeszkloną podłogą odsłaniającą fragmenty murów mennicy z XVIII wieku.

  1. Oryginalne lokowanie powstają również oprócz centrum, gdzie ceny nie są tak wygórowane. Przy ulicy Kijowskiej oddany został ostatnimi czasy interesujący kompleks biurowo-usługowy – Inwestycja Kijowska, w skład którego wchodzi odrestaurowana kamienica z 1869 roku. Zabytkowy budynek, który zyskał nadbudowę komponuje się w całość z bardzo innowacyjnym nowopowstałym budynkiem z przeszkloną fasadą o ciekawej bryle i z nadwieszeniem nad ulicą Wieczorkiewicza, pod którym biegnie ulica z ruchem drogowym.

Intrygującą propozycją dla firm może być też budynek biurowy Royal Trakt Offices. Z racji swojego położenia w otoczeniu Sejmu, Senatu RP i Giełdy Papierów Wartościowych stawki kształtują się w tym przypadku w górnej granicy kosztów. Biurowiec wyróżnia się jednakże zachowanymi oryginalnymi elementami wystroju wnętrz, m. in. parkietu i ściennych sztukaterii. Powstający obok placu Unii Lubelskiej kompleks Plac Unii odróżnia zaś wielofunkcyjność. Obiekt łączył będzie funkcję handlową i biurową

This entry was posted in BIOSSAM and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.