Niech nastanie światło

Rynek oświetlenia rodzaju LED dopiero się rozwija, w szczególności w Polsce (na Zachodzie jest on jużkategorycznie bardziej złożony), ale i w naszym kraju propozycja żarówek LED staje się coraz większa.ażeby sprostać zróżnicowanym wymaganiom ewentualnychklientów propozycja produktów posiadających jako źródło światła diody elektroluminescencyjne staje się coraz większa.

Żarówki LED (zwane są potocznie “żarówkami” choćby tak na prawdę nimi nie są gdyż nie mają żarnika) są całkiem nową alternatywą dla tradycyjnego oświetlenia, sprawiają że żarówki żarnikowe powoli zaczynają odchodzić w niebyt. Ichwielką zaletą jest bardzo niski pobór prądu, wielką wadą zaś stosunkowo wysoka cena. Tojednakże już się zmienia. Dzisiaj żarówki LED są mało kosztowne i kosztują tyle samo co np. świetlówki kompaktowe.

Jak działają żarówki LED? Elementem odpowiedzialnym za Oświetlenie LED jest dioda elektroluminescencyjna, dioda ta jest półprzewodnikiem, który tworzą dwie elektrody. Dla elektrod tworzących diodę charakterystyczne jest to, że jedna z nich ma nadmiar elektronów, a druga ich niedobór. Stan taki jest niezbędny do tego, abyzajść mogło zjawisko luminescencji. Luminescencja zachodzi pod wpływem czynnika pobudzającego, którym w tym przypadku jest energia elektryczna. Pod wpływem tej energii są pobudzane izaczynają przemieszczać się między elektrodami.Wynikiem towarzyszącym przemieszczaniu się elektronów jest świecenie diody.

Żarówki LED w znaczącej liczbie sytuacji wykorzystywane są w pomieszczeniach w roli oświetlenia dekoracyjnego, tworzą one atmosferę, podkreślają niektóre szczegóły wystroju. Do coraz częstszego stosowania listew ledowych zachęca głównie intuicyjność ich montażu, gdyż montaż ten nie wymaga zastosowania żadnych narzędzi, wiercenia w ścianach albo jakichkolwiek innych tego typu czynności. Listwy LED instaluje się prędko, łatwo i przyjemnie. Co ważne dla użytkowników – listwy LED nie emitują energii cieplnej, czyli innymi słowy nie nagrzewają się, dzięki temu ich stosowanie jest w stu procentach bezpieczne i mogą być stosowane wszędzie tam gdzie balibyśmy się zastosować zwykłą żarówkę, która mogłaby stać się źródłem pożaru.

Stały rozwój technice oświetleniowej, a również coraz większy nacisk na prowadzenie ekologicznego sposobu życia sprawił, że technikaLED staje się coraz bardziej powszechna. Technologia LED opiera się na zastosowaniu diod świecących o zazwyczajniewielkich rozmiarach, które są w stanieprodukować energię świetlną. Dobrym przykładem użycia oświetlenia led są między innymi listwy LED.

This entry was posted in BIOSSAM and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.