Niech nastanie światło

Rynek oświetlenia stylu LED dopiero się rozwija, szczególnie w Polsce (na Zachodzie jest on jużzdecydowanie bardziej złożony), niemniej jednak i w naszym kraju propozycja żarówek LED staje się coraz większa.by sprostać zróżnicowanym wymaganiom ewentualnychnabywców propozycja towarów posiadających jako źródło światła diody elektroluminescencyjne staje się coraz większa.

Żarówki LED (zwane są potocznie “żarówkami” choć tak doprawdy nimi nie są gdyż nie mają żarnika) są całkowicie nową alternatywą dla tradycyjnego oświetlenia, sprawiają że żarówki żarnikowe powoli zaczynają odchodzić w niebyt. Ichpozytywną cechą jest bardzo niski pobór prądu, złą cechą zaś relatywnie wysoka cena. Tojednak już się zmienia. Na dzień dzisiejszy żarówki LED są tanie i kosztują tyle samo co na przykład. świetlówki kompaktowe.

Jak działają żarówki LED? Elementem odpowiedzialnym za Świetlówki LED jest dioda elektroluminescencyjna, dioda ta jest półprzewodnikiem, który tworzą dwie elektrody. Dla elektrod tworzących diodę charakterystyczne jest to, że jedna z nich ma nadmiar elektronów, a druga ich niedobór. Stan taki jest niezbędny do tego, byzajść mogło zjawisko luminescencji. Luminescencja zachodzi pod wpływem czynnika pobudzającego, którym w tym przypadku jest energia elektryczna. Pod wpływem tej energii są pobudzane irozpoczynają przemieszczać się między elektrodami.Efektem towarzyszącym przemieszczaniu się elektronów jest świecenie diody.

Żarówki LED w wielu sytuacjach wykorzystywane są w pomieszczeniach w roli oświetlenia dekoracyjnego, tworzą one atmosferę, podkreślają niektóre detale wystroju. Do coraz częstszego stosowania listew ledowych zachęca przede wszystkim prostota ich montażu, gdyż montaż ten nie wymaga wykorzystania żadnych narzędzi, wiercenia w ścianach albo jakichkolwiek innych tego typu czynności. Listwy LED instaluje się śpiesznie, łatwo i miło. Co istotne dla użytkowników – listwy LED nie emitują energii cieplnej, czyli innymi słowy nie nagrzewają się, dzięki temu ich stosowanie jest w stu procentach bezpieczne i mogą być stosowane wszędzie tam gdzie balibyśmy się zastosować zwykłą żarówkę, która mogłaby stać się źródłem pożaru.

Stały postęp technologii oświetleniowej, a także coraz większy nacisk na prowadzenie ekologicznego sposobu życia spowodował, że technologiaLED staje się coraz bardziej powszechna. Technologia LED opiera się na zastosowaniu diod świecących o zwykleniewielkich rozmiarach, które są w staniewytworzyć energię świetlną. Dobrym przykładem użycia oświetlenia led są między innymi listwy LED.

This entry was posted in BIOSSAM and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.