Niech nastanie światło

Rynek oświetlenia stylu LED dopiero się rozwija, w szczególności w Polsce (na Zachodzie jest on jużzdecydowanie bardziej rozbudowany), niemniej jednak i w naszym kraju oferta żarówek LED staje się coraz większa.aby sprostać zróżnicowanym wymaganiom potencjalnychklientów propozycja produktów posiadających jako źródło światła diody elektroluminescencyjne staje się coraz większa.

Żarówki LED (zwane są potocznie “żarówkami” choćby tak na prawdę nimi nie są gdyż nie mają żarnika) są całkowicie nową alternatywą dla tradycyjnego oświetlenia, sprawiają że żarówki żarnikowe powoli rozpoczynają odchodzić w niebyt. Ichdobrą cechą jest bardzo niski pobór prądu, dużą wadą zaś relatywnie wysoka cena. Tonatomiast już się zmienia. Dziś żarówki LED są mało kosztowne i kosztują tyle samo co np. świetlówki kompaktowe.

Jak działają żarówki LED? Elementem odpowiedzialnym za Lampy uliczne LED jest dioda elektroluminescencyjna, dioda ta jest półprzewodnikiem, który tworzą dwie elektrody. Dla elektrod tworzących diodę charakterystyczne jest to, że jedna z nich posiada nadmiar elektronów, a druga ich niedobór. Stan taki jest niezbędny do tego, ażebyzajść mogło zjawisko luminescencji. Luminescencja zachodzi pod wpływem czynnika pobudzającego, którym w tym przypadku jest energia elektryczna. Pod wpływem tej energii są pobudzane izaczynają przemieszczać się między elektrodami.Efektem towarzyszącym przemieszczaniu się elektronów jest świecenie diody.

Żarówki LED w bardzo wielu sytuacjach wykorzystywane są w pomieszczeniach w roli oświetlenia dekoracyjnego, tworzą one atmosferę, podkreślają niektóre szczegóły wystroju. Do coraz częstszego stosowania listew ledowych zachęca głównie prostota ich montażu, gdyż montaż ten nie wymaga wykorzystania żadnych narzędzi, wiercenia w ścianach lub jakichkolwiek innych tego typu czynności. Listwy LED instaluje się śpiesznie, łatwo i miło. Co ważne dla użytkowników – listwy LED nie emitują energii cieplnej, czyli innymi słowy nie nagrzewają się, dzięki temu ich stosowanie jest w stu procentach bezpieczne i mogą być stosowane wszędzie tam gdzie balibyśmy się zastosować zwykłą żarówkę, która mogłaby stać się źródłem pożaru.

Stały rozwój technice oświetleniowej, a również coraz większy nacisk na prowadzenie ekologicznego sposobu życia spowodował, że technikaLED staje się coraz bardziej powszechna. Technika LED opiera się na zastosowaniu diod świecących o zazwyczajnieznacznych rozmiarach, które są w staniewytworzyć energię świetlną. Dobrym przykładem wykorzystania oświetlenia led są między innymi listwy LED.

This entry was posted in BIOSSAM and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.