Nad Niemnem jako powieść realistyczna

W narodowej historii literatury istotne miejsce wyznaczają epopeje. Oprócz najbardziej znanej, którą stanowi “Pan Tadeusz” odnajdziemy też odmienną lekturę, która odpowiada wyznacznikom tego ponadczasowego gatunku. Nad NiemnemOrzeszkowej to powieść, która wyszła w epoce pozytywizmu. Kreśli ona obszerną panoramę losów polskiego ziemiaństwa.

Główni bohaterowie to mieszkańcy Korczyna. Po zrywie styczniowym wciąż obcują z problemami z płynnością finansową. Pomimo tego ich dom dość często odwiedzają bardziej majętni przyjaciele i przedstawiciele arystokratycznych rodów. Obok mieszkańców dworu Orzeszkowa pokazała również pozycję biednej – Bohatyrowiczów. Pomimo ciężkiej sytuacji wiedzą jak być wdzięcznym za proste życie, a z pewnością czują się Polakami.

Prócz sporów w książce Nad Niemnem została także podkreślona istota kultywowania tradycji oraz wytężonej pracy na roli. Pozytywistka uważa, że jedynie dzięki tym wartościom można szczęśliwie trwać w trudnych czasach w niepewnych czasach.

Dla tych, dla których moralne idee nie są najważniejsze dzieło proponuje inna tematykę. Jest to problem powstającej namiętności pomiędzy przedstawicielem bohatyrowickiego zaścianka, a panną Orzelską. Na samym początku na ich drodze do spełnienia tworzy się niemało barier, na przykład panna Orzelska nie jest nauczona pracować w pocie czoła, mimo to ostatecznie opisana historia kończy się optymistycznie, a młodzi wyznają sobie uczucie.

This entry was posted in BIOSSAM and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.