Lalka – wstęp do analizy

Mnóstwo specjalistów od polskiej literatury uważa, iż najwybitniejszą polską książką jest Lalka” Prusa. Autor w tym wielotematycznym dziele przedstawił losy najważniejszego bohatera pokazane na tle stolicy Polski.

 

Główny wątek to czułość, która wiąże warszawskiego przedsiębiorcę i Izabelę Łęska. Główny bohater jest kupcem pochodzącym z rodziny szlacheckiej, zaś jego miłość urodziła się w arystokratycznej rodzinie. Ich możliwy związek mógłby zostać źle przyjęty przez otoczenie. Pomimo to kupiec skupia wszelkie swoje wysiłki by pozyskać olbrzymi majątek i wykorzystać go, by zrealizować wszelkie zachcianki panny Izabeli.

 

Kolejnym ważkim w powieści zagadnieniem jest ukazanie naszego społeczeństwa żyjącego w stolicy. Przedstawieni są zarówno możni, szlachta, żyjący w miastach jak i najbiedniejsi. Prócz rodaków w utworze są pokazani odmienne mniejszości narodowe – na przykład Żydzi. Autor stroni od subiektywnych zdań, próbuje pokazać autentyczny portret mniejszości, z jej wadami i zaletami.

 

Kolejnym problemem lektury Lalka jest stolica Królestwa Polskiego. Uważa się ją nawet za pojedynczego bohatera. Pozytywistyczny pisarz nakreśla zarówno dzielnice i miejsca przebywania arystokracji, między innymi Park Ujazdowski, jak i najuboższych, t.j. Powiśle. Z wielką precyzją przedstawia realnie istniejące rejony, ich strukturę i mieszkańców. Prócz stolicy Kongresówki odszukamy też wizerunek Paryża, a także domu w Zasławku.

 

This entry was posted in BIOSSAM and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.