Kamienie na szaniec jako powieść o dorastaniu

Na charakter rodzimej twórczości literackiej silne piętno wywarła spełniona apokalipsa II wojny światowej. Po zaprzestaniu akcji zbrojnych nawet najlepsi pisarze bardzo długo zajmowali się poszukiwaniem wyważonego języka, który dałby szansę pisać o nieludzkich. Usiłowali wyłowić z morza faktów te w największym stopniu wstrząsające i pokazać je między innymi słowach poezji.

 

Przykładem mierzenia się z problemem spełnionej apokalipsy jest dzieło Kamienie na szaniec” Kamińskiego. Pisarz wykorzystał w sporej mierze autentyczne wydarzenia, ponieważ osobiście brał udział w tajnych operacjach i potyczkach z okupantami. Utwór przybliża sposób zachowania maturzystów w perspektywie II wojny światowej i utraty wolności. Dokładnie informuje jak organizowano akcje ruchu oporu. Młodzi ludzie w warunkach wojennych musieli natychmiast dojrzeć i zamienić małoletnie uciechy na realną działalność konspiracyjną. Przedstawia miedzy innymi zaplanowaną przy udziale młodych akcję w Celestynowie. Autor wykorzystuje również motyw powstania aby mówić o potyczkach, jakie rozegrały się w okupowanej Warszawie w drugiej połowie 1944 roku.

 

Kamienie na szaniec to nie wyłączne opowieść o potyczkach młodych konspiratorów z okupantem. To też utwór o dorastaniu, o miłości do ojczyzny. Kolejni uczniowie, omawiając tę historię miało możliwość wzorować się na postawach Alka, Rudego i Zośki, którzy własne istnienie ofiarowali dla dobra Polski. To lektura o wspaniałychideałach służby, o bohaterach, którzy umieją pięknie żyć i umierać.

This entry was posted in BIOSSAM and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.