Jesteś tym czym jesz

Czy zastanawiałeś się kiedyś jaki wpływ posiada na Ciebie Twoja dieta? Czy myślałeś jaki wpływ ma ona na Twoje zdrowie, samopoczucie? Czy wiesz, że wręcz we włosach znajduje się to czym się odżywiasz? Zdrowa dieta to podstawa zdrowego życia, smukłej sylwetki, adekwatnej wagi i dobrego samopoczucia. W zdecydowanej większości przypadków zaczynamy myśleć o diecie dopiero gdy coś sie z nami dzieje. Gdy zaczynamy chorować, gdy czujemy sie co raz to bardziej zmęczeni. A w pewnych przypadkach gdy chcemy po prostu poprawić swój wygląd przed weselem czy randką z chłopakiem. Jednakże dietę powinno się stosować przez pełne życie, począwszy od czasów szkolnych. W doborze diety najważniejszy jest rozum. Tutaj przydaje się najlepszy Dietetyk Toruń. Poradę w ułożeniu diety, nie kończy się na jej odebraniu, ale po tym trzeba ją edytować i poprawiać w współzależności od efektu. Co o diecie mówi Polski Minister Zdrowia?

Aktualnie zalecaną przez ministerstwo zdrowia jest dieta śródziemnomorska zbudowana w kształcie piramidy, składającej się z towarów zbożowych, warzyw, owoców, ograniczonej ilości towarów zwierzęcych (mięsa, jaj), i minimalnej tłuszczów i słodyczy[potrzebne źródło]. Jest to dieta wysokowęglowodanowa. Dieta jest oparta na zaleceniach tzw. “Food guide pyramid”, opracowanego przez United States Department of Agriculture i jest ona dość powszechnie uważana za zdrową poprzez znakomita większość ośrodków naukowych zajmujących się kwestiami zdrowego odżywiania.
Pewną popularnością cieszą się także diety niskowęglowodanowe, zalecające większe spożycie tłuszczów i białek. W Polsce jest to tzw. dieta Kwaśniewskiego (zwana także przez zwolenników żywieniem optymalnym), w innych państwach modna jest podobna dieta Atkinsa. Diety te stoją natomiast w ostrej sprzeczności z powszechnie akceptowanymi poprzez spora większość ośrodków naukowych zajmujących się kwestiami zdrowego odżywiania, zasadami prawidłowej diety. Przykładowo. Komitet Terapii Wydziału VI Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk uważa, że dieta Kwaśniewskiego jest ” wybitnie szkodliwa dla zdrowia”.
Rodzaj diety ma wpływ na rozwój próchnicy. Dieta bogata w węglowodany zwiększa ryzyko niekorzystnych reakcji chemicznych w obrębie płytki nazębnej, co zwiększa kariogenność. Najlepszymi pokarmami minimalizującymi ryzyko próchnicy są pokarmy twarde (sery, orzechy, warzywa), oraz dodatkowo nie zawierające sacharozy – zamiast tego lepsze są zastępcze słodziki[2]. Wbrew jednak temu, dowiedziono że rodzynki (wyjątkowo bogate w węglowodany), mogą hamować postęp próchnicy[3]. Niewykluczone że w stosunku do innych owoców suszonych zachodzi tożsama sytuacja.

Aktualnie zalecaną poprzez ministerstwo zdrowia jest dieta śródziemnomorska zbudowana w kształcie piramidy, składającej się z towarów zbożowych, warzyw, owoców, ograniczonej ilości produktów zwierzęcych (mięsa, jaj), i minimalnej tłuszczów i słodyczy. Jest to dieta wysokowęglowodanowa. Dieta jest oparta na zaleceniach tzw. “Food guide pyramid”, opracowanego przez United States Department of Agriculture i jest ona dość powszechnie uważana za zdrową poprzez spora większość ośrodków naukowych zajmujących się kwestiami zdrowego odżywiania.
Pewną popularnością cieszą się również diety niskowęglowodanowe, zalecające większe spożycie tłuszczów i białek. W Polsce jest to tzw. dieta Kwaśniewskiego (zwana również poprzez zwolenników żywieniem optymalnym), w innych państwach popularna jest podobna dieta Atkinsa. Diety te stoją jednakże w ostrej sprzeczności z powszechnie akceptowanymi przez większość ośrodków naukowych zajmujących się kwestiami zdrowego odżywiania, zasadami prawidłowej diety. Np. Komitet Terapii Wydziału VI Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk uważa, że dieta Kwaśniewskiego jest ” wybitnie szkodliwa dla zdrowia”.
Rodzaj diety posiada wpływ na rozwój próchnicy. Dieta bogata w węglowodany zwiększa ryzyko niekorzystnych reakcji chemicznych w obrębie płytki nazębnej, co zwiększa kariogenność. Najlepszymi pokarmami minimalizującymi ryzyko próchnicy są pokarmy twarde (sery, orzechy, warzywa), oraz dodatkowo nie zawierające sacharozy – zamiast tego lepsze są zastępcze słodziki. Wbrew jednakże temu, dowiedziono że rodzynki (priorytetowo bogate w węglowodany), mogą hamować postęp próchnicy. Niewykluczone że w stosunku do innych owoców suszonych zachodzi identyczna sytuacja.

This entry was posted in BIOSSAM and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.