Egzamin maturalny i co dalej

W dzisiejszych czasach zarówno w wirtualnym świecie jak i w pozycjach książkowych zdobyć można mnóstwo wiadomości dotyczących umiejętności skutecznej nauki. Podręczniki nie odpychają już wieloma stronicami zapisanymi nużącym tekstem. Są coraz częściej nowoczesne, wzbogacone o dobrej jakości ilustracje. Prowadzi się aktywne formy nauki – przede wszystkim na zdolność samodzielnego myślenia, a nie jak kiedyś na wbijanie suchej wiedzy.

Edukacja w liceum jest coraz bardziej atrakcyjna. Jej zakończeniem jest egzamin maturalny, na który składają się testy na piśmie, a także prace maturalne z języka polskiego. Ich stopień trudności jest jednolity w całej Polsce, dzięki temu dowiadujemy się która szkoła ponadgimnazjalna i jaki model przekazywania wiedzy jest najbardziej wydajny.

W spisach wygrywają instytucje edukacyjne, które dążą do tego by być otwarte na współczesne dziedziny i mają do zaoferowania uczniom mnóstwo nowatorskich zajęć lub naukę niespotykanych języków obcych, na przykład: koreański czy łotewski. Kluczowe jest także, aby obok rozwiązywania przykładów powiedzmy z chemii brać udział w jak największej liczbie doświadczeń, wzbogacających przykłady z podręcznika. Nauka biologii też nie powinna być sztampowa, kiedy pewna część zajęć prowadzi się w plenerze.

Zmiana podejścia do dzisiejszego kształcenia jest istotna i pozwala absolwentom rodzimych liceów bez wahania konkurować z uczniami z bardziej rozwiniętych państw Europy.

This entry was posted in BIOSSAM and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.