Egzamin maturalny i co dalej

W dobie globalizacji zarówno w wirtualnym świecie jak i w książkach zdobyć można wiele informacji poświęconych umiejętnościom szybkiej nauki. Podręczniki nie odpychają już wieloma rozdziałami zapisanymi bezbarwnym tekstem. Są coraz częściej nowoczesne, uzupełnione o wysokiej jakości reprodukcje obrazów. Preferuje się aktywne zajęcia – w dużej mierze na umiejętność własnego wyciągania wniosków, a nie jak dawniej na wpajanie beznamiętnej wiedzy.

Nauka w szkole ponadgimnazjalnej jest z każdym rokiem ciekawa. Jej ostatnim etapem jest egzamin dojrzałości, na który składają się testy pisemne, a także prace maturalne z języka polskiego. Ich poziom jest taki sam w całej Polsce, na skutek możliwe jest sprawdzenie jaka szkoła i który schemat przekazywania wiedzy jest najbardziej wydajny.

W wyścigu na pierwszym miejscu są instytucje edukacyjne, które dążą do tego by być otwarte na współczesne dziedziny i oferują wychowankom mnóstwo innowacyjnych lekcji lub naukę niespotykanych języków, na przykład: albański czy walijski. Ważne jest też, aby oprócz przerabiania zadań powiedzmy z chemii brać udział w konkretnej liczbie eksperymentów, wzmacniających przykłady z podręcznika. Nauka biologii podobnie nie może być sztampowa, pod warunkiem, ze pewna część zajęć zostaje poprowadzona w plenerze.

Modyfikacja podejścia do obecnego nauczania jest potrzebna i umożliwia absolwentom rodzimych szkół ponadgimnazjalnych bez zastanowienia ścigać się z absolwentami z bardziej rozwiniętych krajów europejskich.

This entry was posted in BIOSSAM and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.