“Dżuma” jako powieść o wojnie

Jedną z najchętniej czytanych utworów, jakie omawianą w szkole średniej jest “DżumaCamusa. To historia o szerzącej się chorobie, która rozprzestrzeniła się w Oranie. Autor opisuje reakcje ludzi na to zjawisko. Dżuma może symbolizować niezawinione cierpienie.

Najważniejsi bohaterowie relacji w bardzo różny sposób odnoszą się do zaistniałej sytuacji. Niektórzy po pierwszych symptomach rozpoczynają walkę z epidemię i nie dają za wygraną aż do końca. Pomagają mieszkańcom, układają od nowa egzystencję w mieście.

Najbardziej trudne wyzwanie przewidziane jest dla lekarzy, którzy, nawet jeżeli nie są w stanie powstrzymać epidemii, są zobowiązani ulżyć mieszkańcom w chorobie. Jednakinni, którzy uważają plagę dżumy za odpowiednią szansę do zrobienia interesów i powiększenia własnych zarobków.

Dżuma to powieść – metafora. Ukazuje jakie podejścia wciąż na nowo obieramy w stosunku do panoszącego się zła. Stawia dodatkowo pytanie o powód cierpienia i dopuszczalne strategie zwalczania go. Chociaż od opublikowania książki przeszło wiele czasu, przywoływana problematyka nieustannie jest nieprzemijalna i nieprzerwanie wywołuje refleksje u czytelników. Sugeruje, że bakcyl zarazy nigdy nie umiera, a pojedynek dobra ze złem toczy się nieustannie. To którą wartość wybierzemy zależy jedynie od nas samych.

This entry was posted in BIOSSAM and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.