Dieta niskobiałkowa

Bakłażan i jego właściwości

Bakłażan nazywany też oberżyną i gruszką miłosną jest warzywem w zdecydowanej większości przypadków stosowanym w kuchni azjatyckiej i śródziemnomorskiej. Ma biały miąższ i ciemnofioletową skórkę. Jest bogaty w witaminy i sole mineralne, dlatego może stanowić dobry komponent zdrowej diety.

Właściwości zdrowotne. Bakłażan jest dobrym źródłem witaminy A, C oraz B2, a także takich minerałów jak potas, wapń, żelazo, czy fosfor. Zawiera błonnik, niemalże 90% wody , a ponadto odrobinę węglowodanów, białka i tłuszczów.

Warzywo to wspomaga usuwanie z organizmu szkodliwych substancji, wzmacnia wątrobę i posiada właściwości odtruwające. Przyspiesza także edycję materii oraz niweluje poziom cholesterolu we krwi przeciwdziałając chorobom serca i układu krążenia. Polecane jest też w diecie diabetyków, gdyż wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi.

Bakłażan zawiera też roślinne substancje czynne o charakterze przeciwutleniaczy, dzięki którym neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za rozwój nowotworów.

 

Ponieważ jest warzywem ciężkostrawnym i stwarza wzdęcia, dlatego nie zaleca się wprowadzania go do diety kobiet w ciąży, niewielkich dzieci i osób cierpiących na choroby przewodu pokarmowego.

 

W diecie. Bakłażan jest warzywem niskokalorycznym – 100 gram zawiera około 30 kalorii. Należy jeść jedynie dojrzałe bakłażany, gdyż niedojrzałe zawierają solaninę, czyli związek działający toksycznie na organizm. Najlepiej wybierać te bez przebarwień i plam, a miąższ powinien uginać się pod naporem palca. Trzeba je poddać także obróbce termicznej. Jednak przygotowując bakłażan do spożycia po umyciu i pokrojeniu trzeba posypać go solą i skropić sokiem z cytryny, dlatego że umożliwia to na pozbycie się smaku goryczy , a oprócz tego niweluje wchłanianie tłuszczu poprzez miąższ warzywa.

W kuchni warzywa te są w znaczącej liczbie sytuacji komponentem tłustych potraw i dań, co zapobiega przenikaniu tłuszczu do krwi. Można je zapiekać, faszerować czy grillować , a ponadto podawać jako przystawkę bądź dodatek do innych dań.

 

 

This entry was posted in BIOSSAM and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.