Dieta i zdrowie

Czy zastanawiałeś się kiedyś jaki wpływ ma na Ciebie Twoja dieta? Czy myślałeś jaki wpływ posiada ona na Twoje zdrowie, samopoczucie? Czy wiesz, że wręcz we włosach znajduje się to czym się odżywiasz? Zdrowa dieta to podstawa zdrowego życia, smukłej sylwetki, adekwatnej wagi i dobrego samopoczucia. W ogromnej liczbie przypadków zaczynamy myśleć o diecie dopiero gdy coś sie z nami dzieje. Gdy zaczynamy chorować, gdy czujemy sie co raz to bardziej zmęczeni. A nierzadko gdy chcemy po prostu poprawić swój wygląd przed weselem czy randką z chłopakiem. Jednak dietę trzeba stosować przez całe życie, począwszy od czasów szkolnych. W doborze diety najważniejszy jest rozum. Tutaj przydaje się najlepszy Dietetyk Toruń. Poradę w ułożeniu diety, nie kończy się na jej odebraniu, niemniej jednak po tym trzeba ją edytować i poprawiać w współzależności od efektu. Co o diecie mówi Polski Minister Zdrowia?

Aktualnie zalecaną poprzez ministerstwo zdrowia jest dieta śródziemnomorska zbudowana w kształcie piramidy, składającej się z towarów zbożowych, warzyw, owoców, ograniczonej ilości towarów zwierzęcych (mięsa, jaj), i minimalnej tłuszczów i słodyczy[potrzebne źródło]. Jest to dieta wysokowęglowodanowa. Dieta jest oparta na zaleceniach tzw. “Food guide pyramid”, opracowanego poprzez United States Department of Agriculture i jest ona dość powszechnie uważana za zdrową poprzez zdecydowana większość ośrodków naukowych zajmujących się kwestiami zdrowego odżywiania.
Pewną popularnością cieszą się także diety niskowęglowodanowe, zalecające większe spożycie tłuszczów i białek. W Polsce jest to tzw. dieta Kwaśniewskiego (zwana również przez zwolenników żywieniem optymalnym), w innych państwach modna jest podobna dieta Atkinsa. Diety te stoją jednak w ostrej sprzeczności z powszechnie akceptowanymi przez zdecydowana większość ośrodków naukowych zajmujących się kwestiami zdrowego odżywiania, zasadami prawidłowej diety. Np. Komitet Terapii Wydziału VI Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk uważa, że dieta Kwaśniewskiego jest ” wybitnie szkodliwa dla zdrowia”.
Rodzaj diety ma wpływ na rozwój próchnicy. Dieta bogata w węglowodany zwiększa ryzyko niekorzystnych reakcji chemicznych w obrębie płytki nazębnej, co zwiększa kariogenność. Najlepszymi pokarmami minimalizującymi ryzyko próchnicy są pokarmy twarde (sery, orzechy, warzywa), oraz dodatkowo nie zawierające sacharozy – zamiast tego lepsze są zastępcze słodziki[2]. Wbrew jednakże temu, dowiedziono że rodzynki (priorytetowo bogate w węglowodany), mogą hamować rozwój próchnicy[3]. Niewykluczone że w odniesieniu do innych owoców suszonych zachodzi identyczna sytuacja.

Współcześnie zalecaną przez ministerstwo zdrowia jest dieta śródziemnomorska zbudowana w kształcie piramidy, składającej się z produktów zbożowych, warzyw, owoców, ograniczonej ilości towarów zwierzęcych (mięsa, jaj), i minimalnej tłuszczów i słodyczy. Jest to dieta wysokowęglowodanowa. Dieta jest oparta na zaleceniach tzw. “Food guide pyramid”, opracowanego poprzez United States Department of Agriculture i jest ona dość powszechnie uważana za zdrową przez znacząca większość ośrodków naukowych zajmujących się kwestiami zdrowego odżywiania.
Pewną popularnością cieszą się również diety niskowęglowodanowe, zalecające większe spożycie tłuszczów i białek. W Polsce jest to tzw. dieta Kwaśniewskiego (zwana też poprzez zwolenników żywieniem optymalnym), w innych krajach popularna jest dokładnie taka sama dieta Atkinsa. Diety te stoją jednak w ostrej sprzeczności z powszechnie akceptowanymi przez zdecydowana większość ośrodków naukowych zajmujących się kwestiami zdrowego odżywiania, zasadami prawidłowej diety. Przykładowo. Komitet Terapii Wydziału VI Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk uważa, że dieta Kwaśniewskiego jest ” wybitnie szkodliwa dla zdrowia”.
Rodzaj diety posiada wpływ na postęp próchnicy. Dieta bogata w węglowodany zwiększa ryzyko niekorzystnych reakcji chemicznych w obrębie płytki nazębnej, co zwiększa kariogenność. Najlepszymi pokarmami minimalizującymi ryzyko próchnicy są pokarmy twarde (sery, orzechy, warzywa), oraz nie zawierające sacharozy – zamiast tego lepsze są zastępcze słodziki. Wbrew jednak temu, dowiedziono że rodzynki (zwłaszcza bogate w węglowodany), mogą hamować rozwój próchnicy. Niewykluczone że w porównaniu do innych owoców suszonych zachodzi analogiczna sytuacja.

This entry was posted in BIOSSAM and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.