Czym jest kolka nerkowa?

Kolka to powszechnie używane określenie ostrego bólu wywołanego zatkaniem narządu posiadającego tak zwane światło. Kiedy mówimy o kolce nerkowej tym narządem jest moczowód.

Właśnie w momencie przytkania moczowodu zaczyna nam dokuczać kolka nerkowa. Przyczyny występowania kolki są różne, ale przeważnie kolkę wywołuje kamienica nerkowa.

Chociaż według statystyk, kolka nerkowa jest przypadłością dotyczącą bardziej mężczyzn, na kolkę uskarża się również wiele pań w okresie ciąży, kiedy często występują bakteryjne zapalenia dróg moczowych. Trzeba dodać, że kolka nerkowa w ciąży niekoniecznie musi być spowodowana kamienicą nerkową, gdyż zdarza się, że powoduje ją uciskanie moczowodu przez macicę.

W momencie, kiedy wystąpi u nas kolka nerkowa, objawy są wyjątkowo silne. Przede wszystkim jest to ostry ból rozchodzący się z podbrzusza. Weryfikacja rozpoznania polega na między innymi analizie krwi a także badaniach radiologicznych.

Kolka nerkowa w ciąży zazwyczaj nie powoduje niebezpieczeństwa dla dziecka. Chociaż to pociesza matki, które doświadczyły jaki ostry ból sprawia kolka nerkowa. Leczenie tej dolegliwości poprzez stosowanie leków rozkurczających i zmniejszających ból jest tylko półśrodkiem, bowiem istotniejsze niż opanowanie objawów kolki nerkowej powinno być pozbycie się powodujących kolkę nerkową przyczyn. Jeżeli kolka nerkowa została wywołana utworzeniem się kamienicy nerkowej – a tak jest w przeważającej liczbie ataków kolki – najczęściej dzięki piciu znacznej ilości wody kamienie które spowodowały kolkę możemy samodzielnie ,urodzić”. Jednak zawsze w takim przypadku, szczególnie gdy kolka nerkowa pojawi się w czasie ciąży, powinnyśmy skorzystać z pomocy medycznej.

This entry was posted in BIOSSAM and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.