Bezpieczeństwo na drogach

Bezpieczeństwo na drogach posiada coraz to większe znaczenie. Przede wszystkim chodzi tutaj o dobre oznakowanie dróg i autostrad aby właściwie każdy uczestnik ruchu drogowego nie miał uwagi przy czytelności znaków na drogach.

W znaczącej liczbie przypadków wykorzystuje się wszelkie materiały odblaskowe, którymi możemy oznaczać zarówno drogi jak również uczestników ruchu drogowego. Do oznaczania poziomego dróg używane są przede wszystkim tak zwane prefabrykowane taśmy odblaskowe oraz dodatkowo punktowe elementy odblaskowe. Białą taśmę odblaskową przede wszystkim wykorzystuje się w miejscach w szczególności niebezpiecznych, gdzie wymagana jest wspaniała widoczność oznakowania, a też w nocy przy mokrej nawierzchni. Zazwyczaj taką taśmę odblaskową można zauważyć na powierzchni placów i parkingów. Oprócz białej taśmy odblaskowej stosuje się taśmę żółtą, która przeznaczona jest do oznaczania stref robót prowadzonych w pasie ruchu drogowego oraz linii pasów w sytuacjach, gdy ten rodzaj oznakowania ma być wyłącznie tymczasowy z możliwością szybkiego usunięcia. Drugim najistotniejszym materiałem odblaskowych spotykanym na drogach są punktowe, nawierzchniowe szczegóły odblaskowe tak zwane odblaski najezdniowe. Przeznaczone są one do nanoszenia na nawierzchnie z asfaltu albo betonu. Takie materiały posiadają w własnej budowie detale odblaskowe tj. odbłyśniki, które odpowiednio zamieszczone zapewniają znakomitą widoczność w nocy, zarówno w warunkach suchych, jak i podczas opadów atmosferycznych.

Inną formą oznakowania dróg materiałami odblaskowymi są wszelkiego typu folie odblaskowe. Te służą do oznakowania pionowego dróg, czyli głównie znaków drogowych, barierek i słupków przeszkodowych a również tablic kierujących U-21. Folie odblaskowe nadają się do oznaczania zarówno terenów miejskich jak podmiejskich.

Na odzieży ostrzegawczej , a ponadto ochronnej spotyka się taśmę odblaskową, która zgodnie z wymaganiami norm PN-EN 471 i PN-EN 469 znacznie zwiększa bezpieczeństwo osób zarówno w pracy, jak również w życiu powszechnym. Jest bardzo kilka rodzajów taśm odblaskowych: taśmy odblaskowe do naszywania, trudnopalne, taśmy fluorescencyjno-odblaskowe i kilka innych.

Popularne są także akcesoria odblaskowe tj. taśma konturowa, którą przykleja się na kontury pojazdów. Przydatnym gadżetem odblaskowym są nakładki odblaskowe na szprychy rowerowe, które sprawiają, że rower staje się widoczny wręcz na zupełnie nieoświetlonej drodze. Nie można zapomnieć o tradycyjnych kamizelkach odblaskowych, stosowanych powszechnie poprzez dzieci, motocyklistów , a ponadto służby mundurowe.

This entry was posted in BIOSSAM and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.